Europa dla Szkocji

 

Jesteśmy Europejkami i Europejczykami z całego kontynentu i z całego świata.

Chcemy, by obywatelki i obywatele Szkocji wiedzieli, że Europejczycy powitają ich na nowo w Unii Europejskiej, jeśli takie będzie ich demokratyczne życzenie.


Szanowni Szefowie Państw i Rządów UE, Szanowny Panie Przewodniczący Rady Europejskiej, Szanowny Panie Przewodniczący i Posłowie do Parlamentu Europejskiego, Szanowna Pani Przewodnicząca i Członkowie Komisji!

Jesteśmy Europejkami i Europejczykami z całego kontynentu i z całego świata. Nie zgadzamy się w wielu kwestiach – to oczywiste. Jednak zgadzamy się co do jednego: chcemy, by obywatelki i obywatele Szkocji wiedzieli, że Europejczycy powitają ich na nowo w Unii Europejskiej, jeśli takie będzie ich demokratyczne życzenie.

W referendum nad Brexitem z 2016 roku w żadnym okręgu wyborczym w Szkocji nie przeważyły głosy za wystąpieniem z Unii. Łącznie wśród głosów oddanych w Szkocji 62-procentowa większość opowiedziała się za pozostaniem w UE. W kolejnych latach szkocki parlament odrzucał proces występowania z Unii na każdym jego etapie. Mimo to w roku 2020 Szkocja została wyprowadzona z europejskiej wspólnoty razem z pozostałymi częściami Wielkiej Brytanii.

Opowiadając się w referendum za pozostaniem w UE, Szkoci głosowali jako obywatelki i obywatele Wielkiej Brytanii. Odłączenie się od Zjednoczonego Królestwa po to, by stać się krajem członkowskim Unii Europejskiej, jest jednak odrębną kwestią. Taka decyzja wymaga osobnego referendum, o przeprowadzenie którego rząd i parlament Szkocji formalnie wystąpiły. Rząd Wielkiej Brytanii jak dotąd odmawia zezwolenia na takie referendum. 

Nie powinniśmy biernie przyglądać się temu impasowi. Ta sytuacja nie ma precedensu i wymaga nieschematycznego podejścia ze strony Unii. 

Dlatego apelujemy, aby Unia Europejska, przed jakimkolwiek referendum dotyczącym niepodległości, jasno wskazała Szkocji drogę do członkostwa.

Zwyczajowo Unia odpowiada na wnioski o akcesję wyłącznie wtedy, gdy taki wniosek składa niepodległy kraj.

Przypadek Szkocji zasługuje na to, by zrobić odstępstwo od tej zasady. Dopóki Szkocja formalnie wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa, jej władze nie mogą prowadzić negocjacji z Unią. UE może jednak wydać oświadczenie, w którym stwierdzi, że po uzyskaniu niezależności prawnej i demokratycznej, niepodległa Szkocja nie będzie musiała aplikować o członkostwo jako „nowy” kraj kandydujący, ponieważ przez długi czas należała już do europejskiej wspólnoty.

Zamiast tego Unia Europejska i jej kraje członkowskie powinny złożyć Szkocji jednostronną i otwartą propozycję przystąpienia do wspólnoty. Wyjątkowość takiej propozycji odpowiadałaby wyjątkowym okolicznościom, w jakich znalazła się Szkocja.

Unia Europejska już okazała, że rozumie, jak szczególną sytuację wytworzył Brexit. Na szczycie z 29 kwietnia 2017 roku Rada Europejska jednostronnie potwierdziła, że gdyby Irlandia Północna miała w przyszłości zagłosować za dołączeniem do Republiki Irlandii, niezwłocznie stanie się także częścią Unii.

Taką samą ciągłość, na ile będzie ona możliwa, Unia powinna zaoferować również Szkocji. Będzie to wymagać twórczego i pragmatycznego myślenia. Nikt nie zna dzisiaj ani krótko-, ani długofalowych kosztów, jakie Szkocja poniesie wskutek Brexitu; nieznane są również koszty ewentualnego odłączenia się od Wielkiej Brytanii – w tym, jeśli Szkoci tak postanowią, stworzenia nowej waluty (niezależnie od tego, czy ostatecznie Szkocja postanowiłaby przyjąć euro). Mając to na uwadze, Unia powinna zaoferować Szkocji adekwatne do potrzeb wsparcie budżetowe w trudnym okresie przejściowym przed ponownym przystąpieniem do wspólnoty.

Są to kwestie wielkiej wagi, ponieważ tylko dzięki nim ewentualne szkockie referendum będzie mogło dać jasny, praktyczny i demokratyczny wybór między jedną z dwóch unii: europejską lub brytyjską. 

Europejczycy powinni zawsze występować w obronie demokracji i solidarności. W związku z tym prosimy o wyrażenie naszej solidarności z obywatelami Szkocji i poparcie demokratycznej decyzji dotyczącej przyszłości Szkocji.

***

Drodzy Europejczycy, dołączcie do nas i dodajcie swoje imię do naszego listu otwartego. Poprośmy przywódców UE i jej państw członkowskich, aby zaoferowali Szkocji atrakcyjny sposób ponownego przystąpienia do UE!

*Europejczycy => każdy, kto mieszka i pracuje w kraju europejskim, niezależnie od tego, czy znajduje się on w UE, każdy, kto urodził się lub pochodzi z kraju europejskiego lub posiada obywatelstwo europejskie, niezależnie od tego, gdzie obecnie mieszka na świecie.

Sign – Signer – Unterschreibe – Firma – Firmar – Podpisz  – Teken – Υπέγραφή – Podepsat – Tecken – Assinar – Jel

Promoted by Anthony Barnett on behalf of Europe for Scotland: c/o 71-75 Shelton Street, Covent Garden, London, United Kingdom, WC2H 9JQ. Read our privacy policy here.